BAŞKANIN MESAJI

Başkanın Mesajı


Sevgili Yeşilay Dostları,

Bir asra yakın bir zamandır ulu bir çınar gibi ülkemiz insanını zararlı alışkanlıklara karşı korumaya çalışan Yeşilay’ımızda yeni bir döneme başlıyoruz. Bu yeni döneme başlarken başta Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın şahsında 70. Dönem Genel Merkez Yönetim Kuruluna, Yeşilay çalışanlarına, şubelerine, gönüllülerine ve geçmişten bugüne Yeşilay’da görev yapmış ve Yeşilay’ı bugünlere getirmiş herkese şahsım ve 71. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu adına kalbi şükranlarımı sunuyorum, ahirete göçenlere rahmet diliyorum. Yeşilay'ın bugün milyonlarca insanımıza ulaşan ve hizmet veren büyük bir sivil toplum kuruluşu olabilmesinde en büyük desteği veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ayrıca yürek dolusu teşekkürler ediyorum.

Yeşilay özellikle geçen dönemde çok önemli kurumsallaşma çalışmaları yaptı. İnsanların ve makamların geçici olduğuna bütün yüreğiyle inanan insanlar olarak kurumsallaşma çalışmalarının devam etmesi yeni dönemde en önemli gündemlerimizden biri olacak. Ki Yeşilay ışığı asırlar geçse de hiç sönmeden daha da büyüyerek yanmaya devam etsin, her geçen gün daha çok insan bu ışığın aydınlığında, kaybolmaktan kurtulsun. Bununla beraber her geçen gün sayısı artan şubelerimiz, üniversite temsilcilerimiz ve gönüllülerimizle halkımıza direk temas edeceğimiz çalışmalarımıza yoğunluk verecek, Yeşilay’ın her yerde herkes için ulaşılabilir olmasını sağlayacağız. Hiç şüphesiz bunu yaparken çalışmalarımızın akademik altyapısına da ayrıca önem verecek ve Yeşilay’ın organize ettiği bilimsel çalışma, araştırma, yayın, konferans ve eğitimlerin sayısını artıracağız. Yalnızca insanımıza değil ülkemizde ve dünyada bağımlılıklar alanında çalışma yapan uzmanlara da ışık olmaya çalışacağız.

Yeşilay bugün ülkemizin güzide bir markasıdır. Yeni dönemde bu markanın bütün dünyaya yayılması konusunda hâlihazırda başlayan çalışmaları önceleyeceğiz. Özellikle Yeşilay’ın asırlık birikiminin ve kültürünün, derdinin ve mücadelesinin din, dil, ırk farkı gözetmeksizin ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşmasını sağlamaya çalışacağız. Bunun için yapmayı planladığımız çok sayıda uluslararası etkinlik, yayın ve eğitim çalışması, temsilcilik çalışmaları konularında çoktan kollarımızı sıvayıp çalışmalarımıza başladık bile.
 

Yeşilay 71. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak bağımlılıklarla mücadele konusunda her bireyi, her kurumu, her çalışmayı önemsiyoruz. Bunun için oğlunu bağımlılıktan kurtarmak isteyen bir anne, öğrencilerini bağımlılıktan korumak isteyen bir öğretmen, hastalarına ve danışanlarına daha fazla yardım edebilmek isteyen bir doktor veya bir psikolog, ülkemizin değişik yerlerinde bağımlılıklar özelinde çalışmak isteyen bir sivil toplum kuruluşu, insanımız için bağımlılık politikaları geliştiren bir siyasi veya bir bürokrat Yeşilay’ın çalışmalarında kendisine bir yer bulsun, çok yönlü ve çok boyutlu olarak sürdürdüğümüz çalışmalarımızdan istifade etsin istiyoruz. Bu anlamda bağımlılıkla mücadelenin ne kadar zorlu olduğunu hem teorik hem pratik anlamda yaptıkları çalışmalarıyla yakinen bilen bir yönetim kurulu olarak her türlü işbirliğine, desteğe, geribildirime, değerlendirmeye açık olduğumuz ifade etmek isterim.

Önleyici tarafta önemli eğitim projeleri gerçekleştiren Yeşilay’ın bu faaliyetlerindeki derinliği arttırarak, çocuklara ve gençlere sağlıklı “yaşam becerileri” sunan bir eğitim modeli oluşturacağız. Yine önümüzdeki dönemde hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan bağımlı kişilerin topluma entegrasyonunun sağlanması konusu da bizim öncelik vereceğimiz bir konu olacaktır. Bu soruna bir sivil toplum bakış açısı sağlayacak bir “Yeşilay Modeli” geliştirip ülkemizde ve dünyada akredite edilmiş bir rehabilitasyon sistemi üretmeyi ve uygulamaya geçirmeyi hedeflemekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin gözbebeği bir sivil toplum kuruluşu olan Yeşilay'ın başkanı olmanın veya yönetiminde görev yapmanın ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunun farkında ve bu görevin yarınlara daha iyi bir şekilde teslim edilmesi gereken bir emanet olduğunun bilincinde olduğumuzu ifade ediyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Mücahit Öztürk
Yeşilay Genel Başkanı • /documents/file/YASubSlider/obm_logo.png
 • /documents/file/YASubSlider/genc_yesilay_brand-dac66b4c-1d68-4e96-bde7-a06cf85b3b2e.png
 • /documents/file/YASubSlider/birakabilirsin_brand-ad229c65-9064-46b1-97f4-83544bc1b5c8.png
 • /documents/file/YASubSlider/iyi_brand-68f33d23-c343-49c7-a15c-71d61c090f1d.png
 • /documents/file/YASubSlider/karikatur_yarismasi_logo-3a81ebb5-87a2-4452-9ce3-e9d5f8519cdc.png
 • /documents/file/YASubSlider/tbm_anasayfa_alt_slider1-dca29e17-d5d3-4ae2-9224-2adce4660595.png
 • /documents/file/YASubSlider/yesilay_danismanlik_merkezi.png
 • /documents/file/YAResimler/addicta_logo_alt_slider.png
 • /documents/file/YASubSlider/brand-yesilay-yayinlari-500d0abc-729a-449b-ab25-136d9b966065.jpg
 • /documents/file/YASubSlider/yesilay_market_brand-9fe4cb82-db08-48ac-b345-a3c54993ca6c.png
 • /documents/file/YAResimler/turkiye_bagimlilik_arsivi_alt_logo_slider.png
 • /documents/file/YASubSlider/YesilayDergisi_logo2-46e0c13f-4a02-40b9-bb84-7bfcddb52cf1.png
 • /documents/file/YASubSlider/zumruduanka_logo-38ce30eb-ec45-4db2-811a-809776151cd8.png
 • /documents/file/YAResimler/mavi-kirlangic.png
 • /documents/file/YAResimler/snsg_logo.png
 • /documents/file/YAResimler/benim_kulubum_yesilay.png
 • /documents/file/YAResimler/yesil_dedektor(1).png
 • /documents/file/YAResimler/yesil-sahne-soylesileri.png
 • /documents/file/YAResimler/yesilay_elcileri_logo.png